MATEMATİKSEL FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MATEMATİKSEL FORUM

FORMU NEDEN YENİLEMİYORSUNUZ MEHMET BEY BİZE YENİLEME MESAJLARI GELİYOR HABERİNİZ OLSUN YAKINDA FORUMU SİLERLER BENDEN SÖYLEMESİ

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

EKONOMETRİ

YazarMesaj
YÖNETİCİ
Admin
YÖNETİCİ

EKONOMETRİ Empty
MesajKonu: EKONOMETRİ   EKONOMETRİ Icon_minitimePerş. Nis. 03, 2008 9:50 pm

İktisat kanunun nicelik olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının incelenmesi, uygun kararların alınması konularında eğitim yapılır. İktisat ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir. Ancak daha çok bu alanlarda uygulama birimlerinde görev alınır.

Programın Amacı: Ekonometri programı iktisat kanunlarının niceliksel (kantitatif) olarak ortaya konması ve çeşitli iktisat sorunlarının niceliksel olarak incelenmesi, uygun kararların alınması gibi konularda eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Ekonometri programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda okutulan derslerde daha çok iktisadi konulara, uygulamalı olarak da matematik, istatistik, yöneylem ve bilgisayar konularına ağırlık verilir.

Gereken Nitelikler: Ekonometri programına girmek isteyenlerin her şeyden önce sayısal düşünme yeteneği yüksek, sayılarla uğraşmaktan sıkılmayan, sosyal olaylara ilgili ve disiplinli çalışmaya alışkın kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Ekonometri bölümünü bitirenlere kimseler "Ekonometrisi" unvanı ile görev yaparlar. Ekonometrisiler, lisans öğrenimi boyunca iktisat öğrencilerinin aldıkları önemli temel ve uygulamalı iktisat derslerinin çoğunu aldıkları için iktisat mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilir ve aynı veya benzer işleri yapabilirler. Buna ek olarak aldıkları dersler daha çok sayısal bilgilere dayalı olduğu için çalıştıkları kamu veya özel sektör kuruluşlarının araştırma birimlerinde mikro ve makro iktisat, uluslararası iktisat ve yöneylem alanlarında uygulamaya dönük araştırmalar yapabilirler.

Çalışma Alanları: Bu bölümü bitirenler iktisat, yönetim ve işletme mezunlarının çalışabileceği tüm alanlarda çalışabilirler; ancak daha çok bu alanların uygulama birimlerinde görev alırlar.
https://aslanbey.1forum.biz

EKONOMETRİ
1 sayfadaki 1 sayfası